Bronz pentru copiii dorneni

CSM Vatra Dornei a reusit sa cucereasca medalia de bronz in proba de 1.500 de metri pe echipe de la Campionatul National de Cros pentru copii si juniori III, competitie care s-a desfasurat in weekendul trecut la Botosani. Echipa pregatita de Cristian Prasneac a fost alcatuita din atletii Claudiu Mihaescu Paul Cervenca, Andrei Prisecaru, Florin Sava, Ciprian Bajbaic si Vlad Vernica, care au urcat pe ultima treapta a podiumului la categoria copii nascuti in anii 2000-2001. Cel mai tanar component al delegatiei dornene a fost insa Alexandru Prasneac, care, la doar 5 ani, a reusit sa termine cursa de 1.200 de metri.

Zestrea de medalii a cluburilor sucevene a fost completata de Vlad Cismaru, sportivul de la CSM Suceava reusind sa cucereasca argintul in proba de 1.200 de metri. De asemenea, Simona Cazaciuc de la LPS Suceava a terminat pe locul secund in cursa de 1.500 de metri. Campionatul National de Cros pentru copii si juniori III a adunat la Botosani peste 400 de sportivi de la 116 cluburi din intreaga tara.