Baraj – tur | Viitorul Liteni – Ozana Târgu Neamț: 1-4

Viitorul Liteni si-a compromis sansele de promovare in Liga a III-a, dupa ce a pierdut sambata, pe teren propriu, in fata celor de la Ozana Targu Neamt, cu scorul de 1-4, in prima mansa a barajului.

Venita pe stadionul “Ion Pintilescu” cu o numeroasa galerie, campioana judetului Neamt a deschis scorul in minutul 9, cand portarul Bicleanu a avut o iesire imprudenta asupra lui Mercas, centralul intalnirii a dictat penalty, iar Patrichi a inscris de pe punctul cu var de la 11 metri. Formatia suceveana putea restabili egalitatea la jumatatea primei reprize, dar mingea reluata cu capul de Bijec a intalnit bara portii aparate de Iftimie. In jumatatea adversa, Bicleanu a tinut gazdele in joc, parand in doua randuri la suturile trimise de Miron. Demis Maranda a riscat in repriza secunda, cand l-a urcat pe Ovidiu Bosancu la mijlocul terenului, iar echipa din Liteni a avut mai multa consistenta in joc, reusind sa egaleze situatia in minutul 58, cand Bijec a fost tras in careu, arbitru a indicat penalty in ciuda protestelor taberei nemtene, iar Corban a facut 1-1 de la 11 metri. Peste doar cinci minute, Apostol a scos un noua lovitura de pedeapsa, Corban a executat pe acelasi colt, dar portarul Iftime a parat de aceasta data.Anuntat de ocazia lui Tofan, care trimis in bara dintr-o lovitura libera, golul de 1-2 a venit in minutul 82, cand Ignea a preluat o minge la marginea careului mare si a inscris cu un sut la coltul scurt. Cu o linie defensiva improvizata si depasita din punct de vedere fizic, Viitorul a incasat alte doua goluri in prelungiri. Patrichi l-a invins mai intai pe Bicleanu cu un sut de 25 de metri, la care mingea a muscat din transversala inainte de a intra in plasa, iar mai apoi Ignea si-a trecut la randul lui in cont dubla, cu o executie moale pe langa goalkeeper. Viitorul Liteni – Ozana s-a terminat 1-4, iar trupa lui Demis Maranda si Catalin Holca are nevoie de o minune in mansa retur, programata sambata viitoare, de la 17.30, la Targu Neamt.

Viitorul Liteni: Bicleanu – Maftei, Solcan, Ov. Bosancu, Cristescu – Prichici, Corban, R. Tomescu, Gliga – Apostol, Bijec. Antrenori: Demis Maranda si Catalin Holca. Au mai intrat: Duman si Netea.