Unirea Slobozia – Rapid: 2-2

Rapid Suceava uita usor-usor gustul infrangerii, dar continua sa piarda puncte aiurea. Gruparea “ceferista” a bifat al patrulea rezultat pozitiv pe teren strain de la startul returului, dupa ce a remizat azi, scor 2-2, in fieful celor de la Unirea Slobozia, intr-un meci contand pentru etapa a XXV-a a Ligii a II-a si in care “alb-visiniii” au condus pe tabela de marcaj pana cu sase minute inainte de final.

Nescapate inca de grijile retrogradarii, cele doua formatii s-au tatonat reciproc in primul sfert de ora de la fluierul de start, astfel ca prima ocazie serioasa a aparut abia in minutul 16, cand capitanul Florin Plamada a respins in extremis, de pe linia portii, un gol ca si facut al gazdelor. De partea cealalta, specializati pe jocurile in deplasare, “ceferistii” au replicat prin Ionut Plamada, care, la jumatatea primei reprize, intr-un interval de doar un minut, a ratat doua sanse bune de a marca, la ultima actiune solicitand acordarea unei lovituri de pedeapsa din partea centralului bucurestean Adrian Paraschiv. Contrar cursului jocului, pe fondul dominarii teritoriale a rapidistilor, gruparea ialomiteana a deschis scorul in minutul 43, cand Soare a profitat de o respingere gresita a portarului Zavoi si a inscris din sase metri, stabilind totodata si rezultatul pauzei la 1-0 pentru gazdele de la Slobozia.

Trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu n-a resimtit insa socul primirii golului, a luat-o de la capat in repriza secunda si a reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela de marcaj la doar patru minute de la reluarea jocului, cand Negru a fost faultat in interiorul careului de catre Lazar, arbitrul intalnirii a indicat de aceasta data penalty, iar Galdean (foto) a transformat fara emotii de pe punctul cu var de la 11 metri, bifand astfel al treilea gol in tricoul Rapidului in sezonul de primavara.

Centralul a intors insa fluierul impotriva “ceferistilor”, astfel ca, la un sfert de ora de la golul egalizator, Rapid a ramas in zece oameni, dupa ce Morariu a vazut direct cartonasul rosu pentru un fault din postura de ultim aparator comis asupra veteranului Mihalcea, intrat pe gazon la pauza. Oaspetii n-au facut insa pasul inapoi, iar in minutul 68, nou-intratul Petrescu a luat o actiune pe cont propriu, a centrat in fata portii, iar I. Plamada a adus formatia suceveana in avantaj cu o sut in vinclu. Mai mult, sase minute mai tarziu, se restabileste si egalitatea numerica in teren, dupa ce autorul primului gol, Soare, a vazut al doilea cartonas galben si a fost trimis mai repede la dusuri. “Alb-visiniii” au comis-o insa din nou pe final. Balan a intervenit imprudent in suprafata de pedeapsa asupra lui Ibrian, arbitrul a acordat usor penalty, iar L. Mihai a restabilit egalitatea de la 11 metri, in minutul 84. Scor final 2-2, iar Rapid pierde din nou printre degete doua puncte, dupa un alt joc in care a condus pana in ultimele minute. Daca meciurile ar fi fost mai scurte…

Unirea Slobozia: Dobre – Stan, Soare, Lazar, Florea – Ivasca (‘58), Macare – Gheorghiu (‘65 Ibrian), L. Mihai, Rosu – D. Gheorghe (‘46 Mihalcea). Antrenor: Marin Duna.

Rapid Suceava: Zavoi – Balan, Fl. Plamada, Morariu, Semeghin – Dobos (‘62 Petrescu), Velescu, Galdean, Chiriac – Negru (’77 Caragea), I. Plamada (’71 Sava). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.