Au mai pierdut un tempo

LPS Suceava a mai pierdut un tempo in lupta pentru calificarea la turneul semifinal pentru juniori III. In cel de-al treilea turneu din cadrul sezonul regulat, desfasurat, in weekend, la Moinesti a bifat trei victorii in cele cinci meciuri jucate si s-a indepartat la noua puncte de pozitia secunda, calificabila mai departe.

In meciul inaugural al turneului, handbalistii suceveni au surclasat cu scorul de 37-16, “lanterna rosie” a clasamentului, LPS Botosani, dupa ce si-au asigurat un avantaj de zece goluri inca de la pauza, scor 16-6. Reveniti pe teren in cursul serii de vineri, pustii lui Iulian Dugan au fost nevoiti sa cedeze apoi, scor 22-29, in fata liderului detasat al seriei, LPS Piatra Neamt. LPS Suceava a suferit un nou esec in prima runda de jocuri de sambata, cand a pierdut cu scorul de 20-23, in fata principalei contracandidate la locul secund, CSS Bacau. Sucevenii s-au revansat insa in confruntarea cu LPS Iasi, unde au apasat pedala de acceleratie in repriza a doua si au castigat in final la o diferenta de cinci goluri, scor 21-16.

In ultimul meci al turneului, pustii lui Iulian Dugan au trecut de gazdele de la AS Tescani cu scorul de 29-25.

1. LPS Piatra Neamt 20 19 0 1 627-343 38p
2. CSS Bacau 20 15 1 4 648-394 31p
3. LPS Suceava 20 11 0 9 508-447 22p
4. LPS Iasi 20 10 1 9 511-429 21p
5. AS Tescani 20 4 0 16 436-654 8p
6. LPS Botosani 20 0 0 20 235-698 -2p

Penultimul turneu de calificare este programat in perioada 11-13 martie si va fi organizat de LPS Botosani.