Au debutat cu o victorie

Universitatea Suceava a debutat cu o victorie la “Cupa Harghitei”, competitie care se desfasoara la sfarsitul acestei saptamani la Odorheiu Secuiesc. In meciul inaugural al turneului, handbalistii suceveni au trecut de Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 36-29.

Echipa pregatita de Leonard Bibirig a dominat aproape in totalitate partida contra ocupantei locului III in Liga Nationala. Dupa un prim sfert de ora echilibrat, “studentii” au trecut la carma jocului, iar la pauza conduceau la patru goluri diferenta, scor 17-13. Gorjenii lui Liviu Andries nu au putut tine ritmul impus de Universitatea nici in repriza secunda, iar in minutul 45 tabela indica scorul de 26-20. Pana la finalul partidei, sucevenii au mai punctat de zece ori, iar Pandurii Tg. Jiu a marcat alte noua goluri, scorul final fiind 36-29.

In urmatorul meci de la Cupa Harghitei, Universitatea va infrunta, de la ora 17:30, gruparea Dinamo Brasov.