Au câştigat sub Pietricica

Universitatea II a batut toti adversarii ce i-au iesit in cale in acest an. Trupa lui Razvan Bernicu a inregistrat, sambata, a treia victorie consecutiva de la reluarea campionatului, dupa ce s-a impus, cu scorul de 34-31, pe terenul celor de la LPS Piatra Neamt, intr-un meci contand etapa a XVIII-a din cadrul Diviziei A.

Desi nu a beneficiat de aportul vreunui jucator de la echipa mare, Acatrinei, Rosu, Zvanciuc si Matei fiind opriti pentru meciul cu CSM Oradea, Universitatea II a inceput fara menajamente confruntarea de sub Pietricica, handbalistii suceveni luand un avans de trei goluri inca din primul sfert de ora al jocului, scor 9-6.

Ecartul luat de “studenti” avea sa se pastreze pana in ultimele doua minute ale primei reprize, cand nemtenii au profitat de relaxarea din tabara adversa si au restabilit egalitatea pana la pauza, scor 16-16.

Ajutati de apetitul de gol aratat de Tiganasu si Smeu, care au marcat impreuna jumatate din golurile oaspetilor, trupa lui Razvan Bernicu si-a refacut avantajul de pe tabela in primele zece minute ale reprizei secunde, incheiate cu scorul de 22-18 in favoarea gruparii sucevene. Chiar daca pe fondul unei maniere ciudate de arbitraj au evoluat la un moment dat in doar trei jucatori de camp, “studentii” au gestionat perfect ultimul sfert de ora al partidei plecand de sub Pietricica cu toate cele doua puncte, scor final 34-31.

Am condus in permanenta ostilitatile din teren si puteam castiga la o diferenta mult mai mare de scor. Am avut parte si de un arbitraj aiuritor in repriza a doua, cand am primit foarte multe eliminari, dar una peste alta este o victorie in deplasare si asta conteaza”, a spus tehnicianul Razvan Bernicu.

Goluri inscrise de formatia suceveana in meciul de la Piatra Neamt au fost semnate de: Tiganasu (9 goluri), Smeu (8 goluri), Vele (5 goluri), Bahan (3), Petrea (3), Buga (2), Tarzioru (2), Tosa (1), Dumitras (1).

In celelalte doua meciuri ale rundei, HC Vaslui s-a impus, cu un atipic scor de 19-16, in fieful celor de la CSM Focsani, in timp Poli Iasi a castigat, cu un surprinzator 31-24, pe terenul formatiei Universitatea Galati.

7. Stiinta II Bacau 15 2 0 13 171-248 -6*

Ramasa pe primul loc in clasament, Universitatea II va primi, sambata, cu incepere de la orele 12.00, in sala LPS, vizita gruparii CSM Focsani, intr-un meci contand pentru antepenultima etapa a Turului II.