FOTO | ASU Poli Timişoara – Foresta: 2-3

Debut cu dreptul pentru Cristi Popovici pe banca tehnica a Forestei. Echipa suceveana a reusit prima victorie stagionala in Liga a II-a, dupa ce s-a impus duminica, cu scorul de 3-2, pe terenul celor de la ASU Politehnica Timisoara.

Banatenii au intrat mai bine in joc, reusind sa deschida scorul inca din minutul 4, cand B. Constantinescu a centrat de pe partea dreapta, Blanaru a deviat cu genunchiul in bara, de unde mingea a luat un efect ciudat si a intrat in poarta aparata de Niga. Reusita de 1-0 le-a dat curaj gazdelor, care au trecut in doua randuri pe langa dublarea avantajului, la suturile lui Danaricu si P. Nita.

Cu un presing avansat in terenul advers, Foresta a preluat initiativa dupa un sfert de ora de la fluierul de start, iar pericolul la poarta lui Mitrea a aparut mai ales la fazele fixe de care au beneficiat oaspetii. Matei a trecut primul pe langa egalare, in minutul 18, cand Telescu a respins mingea cu capul de pe linia portii la o reluare moale a atacantului sucevean. Peste doar doua minute, tot in urma unui corner, Cerlinca a sutat defectuos, pe langa tinta, dintr-o pozite excelenta. Politehnica a mizat pe cartea contraatacului, dar Niga s-a opus in doua randuri golului doi la suturile expediate de P. Nita si Margarit.

Sucevenii au egalat dintr-un penalty inexistent

Cea mai controversata faza a meciului s-a petrecut in minutul 42, cand Semeghin a luat o actiune pe cont propriu, a simulat un fault in careu dupa ce a trecut de Stefanovici, iar centralul resitean Dorin Voinea s-a lasat pacalit de caderea teatrala a fundasului sucevean. A acordat penalty, iar Matei a restabilit egalitatea de pe punctul cu var de la 11 metri, dupa ce l-a ingenunchiat realmente pe portarul Mitrea. A fost 1-1 la pauza, pe stadionul “Dan Paltinisanu”, intr-un cor de proteste ale gazdelor la adresa arbitrului.

Timisorenii ne-au facut cadou doua goluri

Trupa antrenata de Cristi Popovici a inceput mai bine repriza secunda, iar Matei si-a trecut in cont prima ocazie de la reluarea jocului in minutul 55, sutul atacantului sucevean ocolind insa tinta. Foresta a preluat conducerea pe tabela de marcaj in minutul 60, printr-un gol venit de nicaieri. Banatenii au trimis o pasa in spate, Nita a asteptat iesirea lui Mitrea, dar Cerlinca, care a urmarit faza, a intepat mingea pe langa portarul lui Poli pentru scorul de 1-2.

Niga si-a mai trecut in cont o interventie la un sut trimis de Danaricu de la 20 de metri, iar la poarta cealalta gazdele erau sa o comita din nou. Mitrea a intarziat o degajare, a sutat in picioarele lui Bogdan Rusu, aflat la cinci metri, dar mingea s-a scurs pe langa. Cu un plus la capitolul experienta, “galben-verzii” au temporizat jocul, astfel ca urmatoarea ocazie a venit abia in minutul 73, la un sut puternic trimis de Matei si boxat de sub bara de Mitrea.

In minutul 77, defensiva banateana a gafat din nou. Semeghin a executat un corner de pe partea dreapta, Mitrea a respins mingea gresit, iar Alin Mutu a indeplinit o simpla formalitate pentru 1-3. Oaspetii n-au scapat insa de emotii, in conditiile in care gruparea de pe malul Begai a redus din diferenta in minutul 85, cand Bilia a finalizat nestingherit din sase metri o centrare venita din corner. Timisorenii nu au mai gasit insa forta sa egaleze. In minutele de prelungire, sucevenilor li s-a refuzat un penalty la un hent in careu a lui Galan, iar la ultima faza, nou-intratul Bujor a ratat tinta din careu.

ASU Politehnica – Foresta s-a terminat 2-3, iar echipa suceveana obtine prima victorie in actualul sezon, la finalul unui meci in care a stiut sa profite la maximum de cadourile facute de arbitrul Dorin Voina si aparatorii timisoreni.

Vezi o galerie FOTO realizata de Emanuel Titus Iliesi!

ASU Politehnica Timisoara: Mitrea – Stefanovici, Galan, Telescu, Taub – Bilia, D. Constantinescu (Ghinescu ’65) – P. Nita (Giuricici ’70), Danaricu, Margarit (Tugui ’65) – Blanaru. Antrenor: Sorin Brîndescu.

Foresta Suceava: Niga – D. Balan, D. Lung, A. Mutu, Semeghin – Cerlinca (Aeroaiei ‘82), Vl. Stanescu, Cainari, Druga (Danila ‘80) – Bg. Rusu, M. Matei (Vl. Bujor ‘75). Antrenor: Cristian Popovici.