ASU Politehnica Timișoara – Foresta: 2-0

Foresta aluneca vertiginos pe toboganul retrogradarii. Echipa suceveana a ramas ultima in clasament, dupa ce a pierdut astazi, pe terenul celor de la Politehnica Timisoara, cu scorul de 0-2, intr-un meci din cadrul etapei a 35-a.

Plecata spre Banat cu un autocar cu 50 de locuri, in care s-a regasit un lot “stufos” de 13 jucatori, trupa antrenata de Florentin Petre a avut prima ocazie in minutul 8, cand Matei a sutat din intoarcere in bratele lui Dur-Bozoanca. La faza urmatoare, gazdele au beneficiat de un penalty dictat pentru un fault comis de Mateciuc la Sorescu, dar tanarul Sebastian Bilba a ghicit coltul la lovitura de la 11 metri executata de suceveanul din atacul lui Poli, Ionut Plamada. Mateciuc a comis un nou penalty in minutul 12, iar de aceasta data Sorescu nu l-a mai iertat pe portarul Forestei. Anuntat de ocaziile lui Plamada, Mera si Krausz, golul doi al timisorenilor a picat in minutul 27, cand Vasile Nicolae l-a executat pe Bilba cu un sut plasat din marginea careului. Musea, cu un sut retinut de Dur-Bozoanca, si Lupusor, cu o executie putin pe langa tinta au semnat ultimele ocazii ale oaspetilor intr-o prima repriza in care antrenorul Florentin Petre a epuizat si cele doua schimbari de jucatori.

Introdus pe teren pe parcursul primului mitan, Martin putea reduce din diferenta la trei minute de la pauza, cand a scapat singur spre poarta, dar a trimis in plasa laterala. Onofras si-a incercat la randul lui tirul de la distanta, dar sutul fundasului sucevean a fost retinut de Dur-Bozoanca. Fara sa forteze, banatenii si-au mai creat patru ocazii pana la final, cea mai mare fiind consemnata in minutul 65, cand Giuricici a trimis aiurea cu toata poarta goala in fata. De partea cealalta, Foresta putea inscrie prin Onofras, dar sutul acestuia de la 25 de metri a trecut putin pe langa vinclu. S-a terminat 2-0.

Politehnica Timisoara: Dur-Bozoanca – Motreanu, Bilia, Mera, Taub – Coada (’51 Giuricici), Krausz – Sorescu, Poparadu (’80 Gaspar), V. Nicolae (’68 Schieb) – I. Plamada. Antrenor: Antonio Foale.

Foresta Suceava: Bilba – Onofras, Makriev (’25 Martin), Mateciuc, Lupusor – R. Sumanariu, Vl. Stanescu, Opris, Musea, Danila – M. Matei (’44 Netea). Antrenor: Florentin Petre.