Şase medalii la Poliatlon

Inotatorii suceveni s-au intors cu sase medalii de la Campionatul National de Poliatlon destinat copiilor intre 11 si 13 ani, o competitie de probe commbinate ce s-a desfasurat in weekendul trecut, la Pitesti.

Performerul delegatiei sucevene a fost Teodor Marchitan, sportivul de la Css3 Suceava reusind sa devina campion national in proba de 100 de metri spate la categoria de varsta “13 ani”, aceasta fiind prima medalie de aur a inotului local dupa o pauza de mai bine de sase ani. In probele individuale, inotatorii pregatiti de Cezar Moscaliuc au mai urcat in alte trei randuri pe ultima treapta a podiumului de premiere prin Antonia Nitu (50 de metri fluture), Calin Stafie (200 de metri liber) si acelasi Teodor Marchitan (50 de metri fluture). De asemenea, clubul sucevean a cucerit alte doua medalii de bronz prin stafeta feminina de 4 × 100 de metri mixt, formata din Diana Lissov, Alexandra Ilies, Andreea Druta si Savina Ruxandra, precum si prin cea masculin de 4 × 100 de metri mixt, alcatuita din Teodor Marchitan, Claudiu Timofte, Mircea Nistor si Sebastian Avasiloaei. In clasamentele pe echipe, Css3 Suceava a ocupat locul 4 la categoria “fete – 12 ani”, locul 5 la categoria “baieti –13 ani” si locul 7 la “baieti –12 ani”. Inotatorii suceveni s-au situat printre primii 10 sportivi din tara la foarte multe alte probe prin: Stefan Catargiu, Diana Lissov, Andreea Druta, Alexandra Ilies si Mircea Nistor. Css3 Suceava a fost privata de o medalie in proba de 4 × 50 de metri liber, dupa ce stafeta suceveana a fost descalificata pe nedrept de arbitru.