Armonia – Viitorul Reghin: 2-0

Armonia Falticeni a incheiat pe podium sezonul de toamna al Ligii I de fotbal feminin. Fetele antrenate de Marcel Irimie au urcat pe locul 3 in clasamentul seriei, dupa ce s-au impus in ultima etapa programata in acest an, scor 2-0, in fata celor de la Viitorul Reghin, intr-o partida disputata duminica pe stadionul Tineretului.

Sustinute din tribune de circa 200 de spectatori, printre care s-au aflat finantatorii echipei, Mirela si Mihai Nastaca, dar si galagioasa galeria a Strajerilor din Dolhesti, sucevencele au intrat la pauza in avantaj, gratie golului semnat de Simona Nistor, care a marcat pe finalul primei reprize la capatul unui faze plecata dintr-o degajare a propriului portar. Desi au dominat autoritar repriza secunda si au avut alte trei ocazii mari la poarta ardelencelor, gazdele au scapat de emotii abia cu cinci minute inainte de final, cand Lidia Havristiuc a dublat avantajul cu o lovitura de cap, dupa o centrare venita din corner. Scor final 2-0, iar Armonia Falticeni bifeaza a cincea victorie stagionala si isi ia revansa dupa esecul din meciul tur de la Reghin.

A fost cel mai greu, dar si cel mai frumos meci de pana acum. Ma bucur ca am reusit sa fructificam doua dintre multele ocazii avute, iar in final am castigat. In urma acestei victorii, cred ca, in proportie de 90%, suntem calificati in play-off. Ramane sa mai scoatem macar trei puncte din cele patru meciuri pe care le mai avem de disputat in retur”, a spus antrenorul Marcel Irimie, care a tinut sa multumeasca sponsorilor si conducerii Colegiului Agricol din Falticeni, care a asigurat echipei un loc de cantonament inaintea jocului de ieri.

Meciul dintre Armonia si Viitorul Reghin a fost arbitrat de o brigada formata din centralul Andrei Cretu, asistat de Adrian Noroc si Radu Cretu, toti din Botosani.

Armonia Falticeni: Boiciuc – Craciun, Mitrut, Havristiuc, Vasiliu, Neda, Buturas, Artenie, Nistor, D. Ungureanu, T. Placinta. Antrenori: Marcel Irimie, Alin Rotaru si Pavel Craciun. Dupa pauza au mai intrat: Padurean, Drobota, Rosca si Gafita.

Rezultatele etapei a X-a:
Vasas Odorhei – Olimpia II Cluj 2-2
Heniu Prundu Bargaului – FC Magura Bacau 9-1
Armonia Falticeni – Viitorul Reghin 2-0
Ladies Targu Mures a stat in aceasta runda.

7.    FC Magura Bacau    9    0    0    9    6-65    0p

Fetele lui Marcel Irimie vor incheia anul pe 8 decembrie, cand vor primi vizita prim-divizionarei Navobi Iasi, intr-un joc din optimile de finala ale Cupei Romaniei.

error: Pentru copierea conţinutului contactaţi autorul!