Armonia s-a calificat în optimi

Armonia Falticeni s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce s-a impus ieri, la loviturile de departajare, cu scorul de 10-9, pe terenul formatiei Heniu Prundu Bargaului, intr-un meci contand pentru primul tur al competitiei.

Desi porneau cu sansa a doua in meciul de la Bistrita, in fata unui adversar care bate la portile primului esalon, fetele antrenate de Marcel Irimie, Alin Rotaru si Pavel Craciun au inceput dezinvolt intalnirea, reusind sa deschida scorul la jumatatea primei reprize, cand Teodora Placinta a inscris cu un sut plasat la coltul lung. Ardelencele au replicat furibund si au rasturnat scorul intr-un interval de doar cinci minute, gratie a doua goluri semnate de Rodica Tegle. Sucevencele nu s-au lasat insa mai prejos, au egalat situatia printr-un sut semnat de Lidia Havristiuc si au trimis astfel meciul in prelungiri dupa 2-2 la finalul timpului regulamentar. In minutele suplimentare, gazdele au revenit in avantaj prin Cristina Peride, insa trupa lui Marcel Irimie a egalat din nou, in minutul 106, prin fosta pugilista Lacrimioara Perijoc, al carui gol a trimis jocul la penaltyuri.

Ramasa fara cei doi portari de pe foaia de joc, dupa ce atat Livia Boiciuc, cat si rezerva Daniela Rosca au parasit terenul accidentate, Armonia a abordat loteria penaltyurilor cu capitanul Lidia Havristiuc intre buturi. Iar improvizatia de moment le-a iesit sucevencelor, fetele sustinute de Mirela si Mihai Nastaca au castigat in final cu scorul 10-9 si au realizat prima mare supriza a competitiei.

CS Armonia Falticeni: Livia Boiciuc – Claudia Nechita, Raluca Mitrut, Lidia Havristiuc, Andra Vasiliu, Simona Nistor, Daniela Ungureanu, Lacramioara Perijoc, Loredana Artenie, Mihaela Buturas, Teodora Placinta. Antrenori: Marcel Irimie, Alin Rotaru si Pavel Craciun. Pe parcursul intalnirii au mai intrat: Larisa Padurean, Gabriela Loghin, Daniela Rosca si Emanuela Litre.

Partida a fost arbitrata de o brigada formata din centralul Claudiu Stefanuti, asistat la cele doua tuse de Mircea Rosca si Mihai Ungur, toti trei din Bistrita.

In urmatorul meci, CS Armonia va primi duminica, de la ora 14.00, pe stadionul Tineretului din Falticeni, vizita celor de la Vasas Odorhei, intr-un meci contand pentru etapa a VI-a din cadrul sezonului regulat al Ligii I de fotbal feminin.