Armonia – Heniu: 5-1

Armonia Falticeni a reusit o noua victorie de rasunet in Liga I de fotbal feminin.

Fetele antrenate de Marcel Irimie si-au trecut in cont al saptelea succes stagional, dupa ce s-au impus duminica, pe stadionul Tineretului, cu scorul de 5-1, in fata liderului seriei de nord, Heniu Prundu Bargaului, intr-un meci din etapa a XIV-a.

Dupa un inceput de meci echilibrat, in care fiecare formatie si-a trecut in cont cate o ocazie mare de a deschide scorul, gazdele au marcat de doua ori intr-un interval de doua minute prin Teodora Placinta. De partea cealalta, venite cu echipa a doua la Falticeni, ardelencele au replicat pe finalul primei reprize, cand a redus din handicap prin Ana Maria Rosu, in urma unei faze fixe la poarta suceveana. Partea secunda a fost la discretia fetelor de la Armonia, care au mai punctat de trei ori pana la final prin Iustina Ungurean (2) si nou-intrata Larisa Padurean.

In urma acestui rezultat, Armonia a acumulat 22 de puncte si si-a asigurat si din punct de vedere matematic locul 3 in clasament la finalul sezonului regulat.

Armonia Falticeni: Rosca – Craciun, Havristiuc, Mitrut, Buturas, Neda, Perijoc, Nistor, Artenie, Placinta, Ungurean. Antrenor: Marcel Irimie, Alin Rotariu si Pavel Craciun. Pe parcurs au mai intrat: Ungureanu, Drobota, Litra, Padurean si Vasiliu.

Partida de duminica a fost condusa de o brigada de arbitri din Botosani, formata din Denis Cretu, Radu Cretu si Adrian Noroc. La jocul de pe stadionul Tineretului au asistat peste 200 de spectatori, printre care si galeria Strajerilor din Dolhesti.

Este un rezultat peste asteptarilor noastre, dar stim ca nu aceasta este valoarea celor de la Heniu. Vom avea doua meciuri mult mai grele contra lor in play-off. Vreau sa le felicit pe fete pentru motivatia pe care au avut-o la acest meci si mai ales pentru jocul din repriza a doua, cand si-au depasit clar adversarul. Dedicam victoria suporterilor si doamnei presedinte Mirela Nastaca, care a fost mereu alaturi de noi”, a declarat antrenorul principal de la Armonia, Marcel Irimie.

Armonia mai are de disputat un singur meci in sezonul regulat, in data de 13 aprilie, in deplasare, la Vasas Odorhei. Pana atunci, sucevencele se bat pentru calificarea in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, urmand sa primeasca duminica, de la ora 16.00, pe „Tineretului”, vizita prim-divizionarei Navobi Iasi.