Aproape de o surpriză

Voleibalistii suceveni au fost aproape sa produca surpriza etapei a XII-a din Divizia A1. Baietii lui Victor Pancu au castigat primul set contra formatiei Steaua, le-au suflat permanent in ceafa “ros-albastrilor”, insa in final au cedat cu scorul de 1-3.

Statutul de favoriti nu le-a priit stelistilor in confruntarea de la sala “Unirea”. Pana ca jucatorii lui Daniel Banu sa se dezmeticeasca, CSMU LPS Suceava conducea deja cu scorul de 19-12. Primul set a continuat in aceeasi nota, iar gazdele s-au impus cu 25-19. Partea a doua a jocului a fost diametral opusa, de data aceasta sucevenii fiind cei care s-au oprit la cota 19. Steaua a dominat si setul 3, iar in ciuda replicii bune date de echipa lui Victor Pancu, s-a impus cu 25-20. Odata cu al patrulea set, gazdele au dat impresia ca pot egala situatia. Sucevenii au condus in cateva randuri, dar pe fondul sicanelor venite din partea arbitrului si a experientei in plus a stelistilor au cedat setul cu 21-25 si partida cu 1-3.

In urmatoarea etapa CSMU LPS Suceava va infrunta in deplasare noua echipa a lui Lucian Hutuleac, CSM Bucuresti.