Amical | Rapid – Botoşani: 0-1

Rapid a fost invinsa pe final, cu scorul de 0-1, in meciul amical disputat miercuri, pe stadionul Areni, in compania celor de la FC Botosani.

Formatia suceveana putea deschide scorul inca din minutul 5, dar Lazar a fost la post si a respins mingea la un sut din 12 metri trimis de Negru. “Ceferistii” au trecut din nou pe langa gol la o jumatate de ora de la fluierul de start, cand Buziuc a pasat in adancime pentru Ghiorghiciuc, dar mijlocasul gazdelor, aflat singur cu goalkeeperul advers, a tras de la 11 metri pe langa tinta. La poarta cealala, botosanenii au avut sansa golului prin Bemba, dar francezul venit in probe peste Siret a sutat pe langa vinclu din coltul careului mare.

Cea mai mare ocazie a gazdelor a fost consemnata in minutul 56, cand Golofca a scapat singur pe partea stanga a sutat plasat, dar mingea a lovit bara portii oaspetilor. La jumatatea reprizei secunde, in ciuda caracterului amical al intalnirii, Marinkovic si Danci au incins spiritele la mijlocul terenului, la o faza in care pe gazon a patruns si antrenorul  botosanenilor, Grozavu, dar si vreo doi suporteri suceveni.

Rapid Botosani Grozavu Marinkovic

Nervi multi, injurii multe, fotbal ioc pe Areni! Unicul gol a venit tarziu, in minutul 80, cand Ianc a ajuns inaintea lui Rohetki la o minge la marginea careului si a intepat-o in plasa pe langa portarul sucevean. Pe final, “ceferistii” puteau restabili egalitatea, dar lovitura cu capul trimisa de Sava a fost respinsa de sub bara transversala de portar, iar mai apoi Savoaia a sutat din coltul careului mare mult peste poarta oaspetilor. Rapid – FC Botosani s-a terminat 0-1, iar “ceferistii” au facut un simplu antrenament inaintea meciului de sambata de la Pitesti.

Rapid Suceava: Pascal – Balan, Sava, Soare, Apostol – Ghiorghiciuc, Onciu, Sumanariu, Golofca – Negru, Buziuc. Antrenor: Bogdan Tudoreanu. Au mai intrat: Rohetki, Ferariu, Plecanciuc, Marinkovic, Savoaia si Hantari.

FC Botosani: Lazar – Oltean, Danci, Bemba, Apostol, Jeremy, Codoban, Quenten, Diara, Svichi, Rosu. Antrenor: Leo Grozavu. Au mai intrat: Tiut, Bordeianu, Rashid, Ivanovic, Roussel si Ianc.