Amical | Rapid – Cetatea: 5-1

Rapid Suceava a obtinut cea mai categorica victorie din aceasta iarna, dupa ce s-a impus azi, cu scorul de 5-1 (2-0), in fata gruparii Cetatea Targu Neamt, intr-un amical jucat pe terenul sintetic din Piatra Neamt.

“Ceferistii” si-au asigurat victoria prin golurile marcate de I. Plamada (2), Marinkovic, Golofca si Semeghin.

Rapid Suceava (prima repriza): Pascal – Bosancu, Ailenei, Hrimiuc, Spatar – Suleru, Ghiviziu, Sumanariu, Jalba – Moldovan, I. Plamada.

Rapid Suceava (repriza secunda): Preda – Oniu, Sava, Ailenei, Cornea – Sumanariu, Florea, Tincu, Semeghin – Golofca, Marinkovici.

Astazi, cred ca am facut cel mai bun meci din aceasta iarna. Am controlat foarte bine jocul, am avut o posesie foarte buna si am stat excelent in aparare”, a apreciat antrenorul rapidist Bogdan Tudoreanu.

Rapidul a testat doi jucatori noi cu ocazia amicalului de astazi, este vorba de Cornel Cornea si Laurentiu Florea, ultimul fiind un milocas in varsta de 30 de ani care a mai jucat la Farul Constanta si Politehnica Iasi.

In schimb, conducerea “ceferistilor” este dispusa sa renunte la serviciile portarul craiovean Andrei Preda.

In urmatorul amical, rapidistii vor juca sambata, la Suceava, in compania divizionarei secunde Fcm Bacau.