Amical | Juniorul Suceava – Șomuz Fălticeni: 1-1

Juniorul Suceava si Somuz Falticeni au incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat sambata, pe terenul “1 Mai” din cartierul Itcani. Aflata la primul test de la startul pregatirilor de iarna, gruparea falticeneana a deschis scorul in debutul jocului prin nou-venitul Tapu, gazdele egaland pana la pauza dintr-un penalty transformat de internationalul de juniori Nechita.

Juniorul Suceava: Solcan – Mostoflei, Scutar, Pascar, Murarescu, Negrea, Soldan, Obreja, Iesan, Nechita, G. Tomescu. Antrenori: Laurentiu Berezoschi si Bogdan Pantea. Pe parcurs au mai intrat: M. Ilie, Eminovici, Padurariu, Toader, Solovastru, Butnariuc si Matei.

Somuz Falitceni: A. Pascal – Chiselita, Dohotariu, Njindja, Marinescu, Toukam, Robciuc, Julei, Afalna, Tcassem, Tapu. Antrenor: Daniel Stoica. Pe parcursul jocului au mai intrat: C. Pascal – Mateiciuc, Paius, Zama, Miclos, Placinta, Iorga, Aeroaiei, P. Ionescu si Mercas.

Dupa meci, conducerea Somuzului a anuntat ca a batut palma cu cei cinci jucatori veniti in pauza de iarna: Cosmin Tapu (Bucovina Radauti), Catalin Aeroaiei (CSM Roman), Daniel Paius (Bucovina Radauti), Iulian Dohotariu (FC Botosani II) si Alexandru Miclos (FC Botosani II).

Pana la startul returului Ligii a III-a, programat pe 7 martie, Somuz Falticeni mai are programate amicale cu LPS Suceava (11 si 14 februarie) si Ceahlaul Piatra Neamt (21 si 28 februarie), toate patru in deplasare. De partea cealalta, Juniorul Suceava urmeaza sa-si mai testeze fortele cu gruparile Raraul Campulung Moldovenesc (15 februarie) si Bucovina Radauti (22 februarie).