Amical | Juniorul Suceava – Foresta Suceava: 1-1

Foresta n-a convins in primul amical din aceasta iarna, echipa antrenata de Petre Grigoras terminand la egalitate, scor 1-1, meciul disputat sambata, pe stadionul din Itcani, in fata divizionarei a patra Juniorul Suceava. “Galben-verzii” au deschis scorul in minutul 72, dintr-un penalty transformat de Vlad Stanescu, gazdele egaland la ultima faza a meciului, cand tanarul Vlad Hreceniuc l-a pacalit pe portarul Sebastian Bilba cu un sut cu pamantul.

Cu aceasta ocazie, Petre Grigoras a vazut la treaba si opt jucatori adusi la Foresta in pauza de iarna: portarii Haralambie Mociu (Ripensia Timisoara) si Sebastian Bilba (Ozana Targu Neamt), fundasii Bogdan Balint (Politehnica Iasi) si Simon Mandiuc (Juniorul Suceava) si mijlocasii Florin Burghele (Universitatea Cluj), Sebastian Nechita (Juniorul Suceava), Catalin Tacu (Progresul Fratautii Vechi) si Gabi Ciotu. Augustin Carbune nu a intrat deloc, Robert Grumezescu a fost invoit de conducerea clubului, iar Alexandru Marin a absentat din cauza unei entorse la glezna.

Foresta: Mociu – Sumanariu, Mateciuc, Celeadnic, Druga – Stanescu, Rigoni – Cerlinca, Cainari, Burghele – Martin. Dupa pauza au mai intrat: Bilba, Mandiuc, Nechita, Balint, Pipos, Tacu si Ciotu.

Petre Grigoras asteapta intariri inainte de plecarea in cantonament. “Stim ce avem de facut. Nu ne grabim sa facem transferuri doar sa fim la numar. Problema este in privinta juniorilor, unde, fata de turul campionatului, am pierdut trei jucatori care se integrasera destul de bine in echipa. Acum suntem in cautare de inlocuitori. Cu siguranta, saptamana viitoare ne vom completa lotul cu cativa jucatori valorosi”, a declarat antrenorul Forestei dupa meci.

A fost un meci bun, in care am folosit in mare un lot pe care il folosim si la juniori republicani, cu multi jucatori tineri, cu care speram sa disputam finala Cupei Romaniei, iar in campionat sa terminam acolo in fata”, a spus managerul clubului Juniorul, Bogdan Pantea.

Foresta va continua pregatirea in localitate pana luni, 3 februarie, cand va pleca intr-un cantonament de zece zile la Campulung Moldovenesc. La revenirea acasa, “galben-verzii” au programate alte patru meciuri amicale cu Bucovina Radauti (14 februarie), Stiinta Miroslava (22 si 28 februarie) si Ceahlaul Piatra Neamt (25 februarie).