Amical | Foresta – Petrotub Roman: 5-1

Foresta 1

Foresta a bifat a doua si cea mai concludenta victorie de la startul pregatirilor de vara, dupa ce s-a impus, cu scorul de 5-1, in partida amicala disputata astazi, pe stadionul Areni, in compania divizionarei a treia Petrotub Roman.

Marius Matei a deschis scorul in minutul 26, bifand primul gol de la revenirea la Suceava, dupa ce a transformat un penalty acordat usor pentru un presupus fault asupra lui Bogdan Rusu. Anuntat de minge reluata in bara, golul egalizator al romascanilor a venit la jumatate de ora de la fluierul de start, dintr-un penalty dictat parca in compensatie si transformat de portarul romascanilor. Foresta a intrat totusi in avantaj la pauza, dupa ce Cornel Cainari a finalizat cu un sut la coltul lung o pasa venita de la Bogdan Rusu.

Adrian Iencsi a schimbat opt dintre titulari la pauza, iar “galben-verzii” au fost mai proaspeti in repriza secunda, chiar daca veneau dupa un cantonament istovitor la Campulung. Nou-intratul Vlad Bujor a dublat avantajul formatiei sucevene cu un sut din interiorul careului, in chiar primul minut de la reluarea jocului. Zece minute mai tarziu, Stanescu a bagat un adversar cu tot cu minge in poarta, cu un sut puternic de la 20 de metri, scorul final, 5-1 in favoarea Forestei fiind stabilit de Avram, cu un lob elegant de la 16 metri.

Foresta Suceava (prima repriza): Hantascu – Balan, Ferariu, A. Mutu, Semeghin – Danila, Avram – Rusu, Cainari, Cerlinca – M. Matei.

Foresta  Suceava (repriza secunda): T. Niga – P. Mateiciuc, Burca, D. Lung, Druga – Stanescu, Sfrijan – Cainari, Avram, Rusu – Vl. Bujor.

Foresta Iencsi

Chiar daca a apreciat faptul ca “galben-verzii” au progresat de la un amical la altul, antrenorul Adrian Iencsi spune ca are nevoie de un intreg tur de campionat pentru a omogeniza echipa si a o duce la capacitate maxima de joc. “Pentru mine, fiecare meci e concludent. Mereu vad ceva nou la jucatori, care au aratat un progres de la meci la meci. Venim dupa un cantonament reusit, cu zece zile de pregatire la Campulung Moldovenesc si ma bucur ca nu au aparut probleme medicale. Important era ca jucatorii sa termine sanatosi acest stagiu. Am incercat sa fac pregatirea fizica astfel incat sa ne adaptam la programul Ligii a II-a. Mai avem in continuare mult de munca pentru ca nu suntem la un potential maxim. Important este insa sa luam lucrurile din mers si sa ne adaptam la conjunctura care este in Liga a II-a. Lotul va fi omogen abia la finalul turului de campionat”, a declarat tehnicianul principal Forestei.

Adrian Iencsi este interesat sa intareasca lotul cu jucatori tineri, tinand cont ca in viitorul sezon echipele de Liga a II-a sunt obligate de regulament sa titularizeze trei fotbalisti sub 21 de ani. “In acest moment, desi mi-am propus sa conturez cat mai repede un lot competitiv, nu stam bine din punct de vedere numeric. Probabil vor mai veni jucatori. Suntem interesati de jucatori sub 21 de ani, dar nu-i usor sa gasesti jucatori de valoare la aceasta varsta si care sa se plieze si pe filozofia mea de joc”, a mai spus tehnicianul Forestei, care le-a dat liber elevilor sai pana luni.