Amical | Foresta Suceava – FC Botoșani II: 4-1

Foresta a bifat prima victorie de la startul pregatirilor de vara dupa ce s-a impus sambata, pe stadionul Areni, in fata celor de la FC Botosani II, cu scorul de 4-1. “Galben-verzii” au deschis scorul impotriva fostei echipe a lui Vespazian Colban la jumatatea primei reprize, dintr-un penalty transformat de Andrei Cerlinca. Oaspetii au egalat in minutul 75, prin Miclos, care a profitat de o bresa in defensiva suceveana si l-a invins pe Carbune cu un sut din mijlocul careului. Fara sa forteze, Foresta a inscris de alte trei ori in ultimul sfert de ora. Stanescu a semnat mai intai cel mai frumos gol al meciului, cu un sut de la 35 de metri, Cainari a dublat apoi avantajul gazdelor cu o executie plasata de pe partea stanga, iar Druga a stabilit scorul final din penalty.

Foresta: Carbune – Onofras, Ichim, Vitelaru, Druga – Stanescu, Celeadnic – Hagiu, Lungu, Cerlinca – Grumezescu. Au mai intrat: Marin, Cainari, Boca, Ciubotari, Pavel si Mateciuc.

Trupa lui Vespazian Colban va pleca miercuri intr-un cantonament de zece zile la Pojorata, pe parcursul caruia va sustine si doua jocuri amicale cu FC Botosani II (3 august) si Aerostar (9 august). Foresta va disputa primul meci oficial pe 14 august, in turul II al Cupei Romaniei, iar pe 17 august, cu o saptamana inainte de startul Ligii a III-a, are un ultim test cu Stiinta Miroslava.