Amical | Foresta – Știința Miroslava: 0-5

A nins cu goluri in poarta Forestei in amicalul de astazi cu Stiinta Miroslava, pierdut de formatia antrenata de Florentin Petre fara drept de apel, scor 0-5.

Gruparea ieseana a deschis scorul pe terenul sintetic de la LPS in minutul 20, cand Taciuc l-a invins pe Began cu un sut la coltul scurt, la care mingea a lovit bara inainte de a intra in plasa. Fara o replica din partea echipei sucevene, care, pe parcursul unei intregi reprize, a trimis o singura data balonul pe spatiul portii adverse, prin Kharoubi, oaspetii si-au dublat avantajul in minutul 35, cand Corban a inscris cu un sut la coltul lung pentru 0-2 la pauza.

Florentin Petre a schimbat intreaga garnitura la pauza, iar prima ocazie de gol a fost consemnata la poarta iesenilor, nou-intratul Nedelcu sutand in bara din coltul careului mare. Pe contre, Miroslava a inscris pentru 0-3 in minutul 52, cand Tapu a finalizat cu gol o pasa venita de la Edy Sandu. Ajuns marti seara la Suceava, marocanul Zoubir, un fost jucator de futsal, si-a incercat sansa la jumatatea reprizei secunde, dar sutul africanului a fost retinut de pe centrul portii. De marcat, au marcat tot oaspetii, Edy Sandu ducand scorul la 0-4 dintr-un penalty acordat in urma unui fault comis de Mateciuc. Ultimul gol a venit in secventele de final, cand Viorica a inscris cu un sut puternic din careu.

Foresta – Stiinta Miroslava 0-5, iar Areniul este sub cod rosu de retrogradare.

Foresta (repriza I): Began – Secrier, Stanescu, Kanote, Musi – Danila – Cerlinca, Gulei, Kharoubi, Renquin – Matei. Foresta (repriza a II-a): G. Niga – Onofras, Mateciuc, Makriev, Lupusor – Netea, Fl. Negura – Coroama, Zoubir, Movsisyan – Nedelcu. Martin si Pavaluc au intrat pe finalul meciului.

Florentin Petre: “Ma doare aceasta infrangere”

Chiar daca s-a aratat deranjat de diferenta mare de scor din amicalul de astazi, antrenorul Florentin Petre spune ca nu aceasta va fi fata echipei sucevene la primul meci oficial din acest an. “A fost un meci de antrenament, cu o conotatie fizica foarte buna, un meci in care am avut foarte multi jucatori in teste si am schimbat doua echipe. Ma doare aceasta infrangere la scor, dar concluziile le voi trage dupa ultimul amical. Cu siguranta, saptamana viitoare, la ora primului meci oficial din aceast an, nu aceasta va fi fata echipei. Sigur vom gasi un prim unsprezece cu care sa castigam meciurile de campionat. Mai am nevoie insa de jucatori de calitate, care sa faca diferenta, mai ales ca mai toate echipe s-au intarit”, a declarat Florentin Petre, care a salutat revenirea lui Bogdan Tudoreanu in cadrul staff-ului tehnic. “Ted stie foarte bine ce inseamna fotbalul sucevean si ma ajuta foarte mult. Am tinut sa revina”, a precizat Petre.

Foresta va incheia scurta serie a meciurilor de pregatire in fata Aerostarului, formatia pe care o infrunta vineri, de la ora 12.00, tot pe terenul de la LPS.