Amical | Foresta – CSM Roman: 5-0

Foresta progreseaza de la un amical la altul. Echipa condusa de Cristi Popovici si-a trecut in cont cea mai categorica victorie de la startul pregatirilor de iarna, dupa ce s-a impus sambata, cu scorul de 5-0, in fata divizionarei a treia CSM Roman, intr-un meci-test disputat pe terenul sintetic de la LPS Suceava.

Rusu si-a incercat primul sansa la poarta romascana, dar executiile decarului sucevean nu si-au atins tinta. Deschiderea scorului a venit dupa un sfert de ora, cand Cainari a finalizat din centrul careului mare o centrare perfecta trimisa de Balan. Pe fondul un joc dominat cu autoritate de “galben-verzi”, acestia si-au dublat avantajul la jumatatea primei reprize, cand Vraciu a transformat cu siguranta un penalty obtinut de Cainari.  Rusu si Cainari l-au evidentiat apoi pe portarul oaspetilor, pentru ca acelasi Vraciu sa stabileasca scorul pauzei la 3-0, atacantul adus de la Poli Timisoara bifand dubla dupa ce a transformat o noua lovitura de pedeapsa, obtinuta de aceasta data de Cerlinca.

In ciuda celor -13 grade Celsius aratate in termometre, trupa antrenata de Cristi Popovici a aratat aceiasi pofta de joc si in repriza secunda, in debutul careia, rand pe rand, Rusu si nou-intratii Stanescu si Al. Ivan au trecut pe langa majorarea scorului. Golul patru a fost semnat de Cerlinca, care a recuperat o minge in zona centrala si a inscris cu spitul de la marginea careului mare. Peste cateva minute, acelasi Cerlinca, impins ca atacant, avea sa bifeze dubla cu un sut plasat la coltul lung, stabilind si scorul final la 5-0.

Foresta a inceput amicalul de astazi in formula: Hintascu – Balan, Lung, Asanache, Druga – Cerlinca, Danila, Dumitriu, Cainari – Bg. Rusu, Vraciu.

Dupa pauza intalnirii au mai intrat: Muntean, Niga – Mutu, Semeghin, Mihalachioaie, Stanescu, Ivan, Florescu, Strugariu, Coroama si C. Buziuc.

Echipa merge din ce in ce mai bine. Se vede ca evoluam de la un meci la altul. Acesta este si obiectivul pe care il avem in aceste jocuri de verificare chiar daca intalnim niste adversari inferiori. Ma bucur ca astazi am reusit sa facem un joc destul de bun, in special in prima repriza, cand am avut foarte multe ocazii. Sper sa ramanem pe acest trend, iar la ora primului joc oficial sa fim in varf de forma”, a declarat Cristi Popovici dupa victoria cu CSM Roman. Cu doua saptamani inainte de reluarea Ligii a II-a, tehnicianul  Forestei inca nu s-a hotarat care va fi cel de-al treilea jucator sub 21 de ani pe care il va titulariza la meciul cu Politehnica Timisoara. Mutu sau Danila? “Am incercat sa incep cu Asanache pe fund si cu Danila la mijloc pentru ca Mutu a gresit in primele doua jocuri. Important este ca avem mai multe solutii, iar pana reincepe campionatul sper sa gasim formula castigatoare”, a mai  spus Cristi Popovici.

In urmatorul meci de verificare, al patrulea, Foresta va intalni miercuri, de la orele 11.00, pe terenul sintetic de la LPS, divizionara a treia CSM Pascani.