Foresta a inceput sa arate ca o echipa decenta de Liga a II-a prin prisma rezultatului inregistrat in prima runda intermediara din acest sezon. Cu patru jucatori noi in primul “11”, formatia antrenata de Florin Cristescu a cedat miercuri, pe  stadionul Areni, in fata celor de la FC Arges, cu scorul de 0-2.

Jocul a curs inspre poarta suceveana inca din primele minute, dar tanarul Sebastian Balba s-a opus cu succes deschiderii scorului, respingand mingea in bara la o lovitura libera executata de Raul Costin. Dirijata de italianul Masella si ghanezul Diallo, reduta gazdelor a cedat in minutul 25 al intalnirii, cand argesenii au beneficiat de un corner de pe partea dreapta, mingea a ajuns in centrul careului, de unde acelasi Raul Costin a inscris cu un sut la coltul lung.

De partea cealalta, careul pitestean a fost taram interzis pentru jucatorii Forestei, care, intr-o repriza intreaga, au trimis un singur sut spre poarta oaspetilor, prin Robert Bosanceanu.  S-a intrat cu 0-1 la pauza, in aplauzele celor aproximativ 1.500 de spectatori veniti sa vada miercuri noua fata a echipei locale de fotbal, dupa aducerea celor patru investitori straini pe Areni.

FC Arges a vrut sa scape repede de orice emotii si a facut-o la cinci minute de la reluarea jocului, cand Nastasie a profitat de o gafa a defensivei sucevene si l-a invins pe Balba cu un sut puternic din marginea careului. Nou-intratul Buhaescu a ratat apoi o ocazie monumentala, dupa o aruncare gresita a portarului sucevean, iar pe contre, Cerlinca a trimis mult peste tinta de la 25 de metri. Coroama a expediat primul si singurul sut pe spatiul portii adverse in minutul 68, cand Octavian Popescu, somer de lux azi, a respins in lateral.

In ultimul sfert de ora, David Andrei, Buhaescu si Ionut Serban au trecut rand pe rand pe langa golul trei, iar pe final, Foresta a ridicat spectatorii in picioare la cateva faze fixe pe care le-a avut in preajma careului echipei din Trivale.

Foresta – FC Arges s-a terminat 0-2. Formatia suceveana a pierdut si al patrulea meci, dar nu s-a mai facut de ras, asa cum s-a intamplat in primele trei runde ale Ligii a II-a. Gruparea de pe Areni a predat stafeta rusinii celor de la Stiinta Miroslava, care au pierdut miercuri, in Copou, cu scorul de 0-9.

Foresta Suceava: Balba – Vatamaniuc, Diallo, Masella, Tacu, Rata (’90 Buliga), Coroama (’90 Pavaluc), Bosanceanu, Stanescu, Cerlinca, Scutariu (’63 R. Sumanariu). Antrenor: Florin Cristescu.

FC Argeş: Oct. Popescu – Torişte, Vişa, Şerbănică, Ct. Stan – R. Costin, Şerban, Tofan, D. Andrei (’70 Al. Popa) – I. Năstăsie, Nilă (58 Buhaescu). Antrenor: Iordan Eftimie.