AFK Ciuc – FC Pojorâta: 1-2

FC Pojorata si-a refacut moralul dupa infrangerea la “masa verde” din meciul cu Petrotub Roman. Cu Danut Mandrila reconfirmat in functia de antrenor principal, gruparea suceveana si-a reluat sirul victoriilor dupa ce s-a impus sambata, cu scorul de 2-1, pe terenul celor de la AFK Miercurea Ciuc, in ultimul joc al etapei a 17-a din Seria I a Ligii a III-a.

Dupa o prima repriza fara gol, in care starea terenului imbibat cu apa le-a pus mari probleme ambelor echipe, jocul s-a animat dupa pauza. Anuntata de sutul lui Rus, care a nimerit bara, deschiderea scorului a venit in minutul 56, cand Padurariu a luat o actiune pe cont propriu, a centrat periculos, iar Csuros a inscris in propria poarta. Chiar daca au ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Grigore, ciucanii au avut sansa egalarii in minutul 62, dar Turita a fost salvat de bara la un penalty executat de Bajko. Patru minute mai tarziu, stupoare in tabara suceveana, gazdele au primit un nou penalty, transformat de aceasta data de Makzik. Oaspetii au plecat totusi cu toate punctele din Harghita, golul victoriei venind in minutul 85, cand Rus a inscris dupa o pasa trimisa de Colta. In minutele de prelungire, sucevenii au ramas la randul lor in zece oameni, dupa ce Patca a incasat al doilea galben. N-a mai contat.  S-a terminat 1-2, iar FC Pojorata revine astfel pe primul loc.

FC Bucovina Pojorata: Turita – Kuruc, Prundean, Bolbos, Patca – Dutica, Vl. Stanescu, Colta, Padurariu – V. Buhacianu, S. Rus. Antrenor: Danut Mandrila. In repriza secunda au mai intrat: Cherariu, Ionita, Iuga si A. Razlog.