Șomuz Fălticeni – CSM Focșani: 0-1

ACS Somuz Falticeni a dezamagit la debutul pe scena Ligii a III-a. Echipa antrenata de Dan Dascalescu, Daniel Stoica si Radu Anania a pierdut sambata, cu scorul de 0-1, in fata celor de la CSM Focsani, intr-un meci desfasurat pe stadionul “Tineretului”, sub privirile a aproximativ 500 de spectatori.

Gruparea vranceana si-a creat prima ocazie de gol in minutul 6 al meciului, cand portarul Catalin Pascal a oprit mingea cu mari emotii, de la radacina barei, dupa un sut expediat de Lupu. Pe contraatac, gazdele puteau deschide scorul prin Padovei, dar atacantul falticenenilor, scapat singur cu portarul advers, a trimis pe langa tinta. Pascal s-a evidentiat din nou in minutul 11, cand mentinut tabela intacta, in pozitie de unu la unu cu Pasare. La poarta opusa, Julei si-a incercat sansa cu un sut din intoarcere, insa mingea a trecut mult peste transversala. CSM Focsani a incheiat prima repriza cu o ocazie monumentala. Lupu a scapat singur cu Pascal, l-a driblat pe aceasta, a trimis spre tinta, dar unul dintre fundasii falticenenilor a deviat de pe linia portii.

Somuz putea da lovitura in debutul reprizei secunde, dar goalkeeperul Lazar a fost la post si a respins in extremis de la radacina barei la un sut din unghi expediat de Julei. Echilibrul s-a rupt in minutul 70, cand veteranul George Neagoe a incasat al doilea galben pentru un presupus fault in interiorul suprafetei de pedeapsa, iar din penaltyul acordat de arbitru Pasare a marcat unicul gol al intalnirii. CSM Focsani isi putea dubla avantajul pe final, dar Pascal s-a opus la executia avuta de nou-intratul Remus Popa. Somuz Falticeni – CSM Focsani s-a terminat 0-1, la finalul unui meci in care echipa suceveana a aratat cu sufera foarte mult la capitolele omogenitate si pregatire fizica.

Somuz Falticeni: Pascal – Neagoe, Sandru, Kuruc, Baltariu – Nechitoaia, Zama, Arapasu, Julei – Melinte, Padovei. Au mai intrat: Mircescu, Podgorodetchi si Popovici.