ACS Bacău – Rapid: 2-0

Prima escapada in afara Areniului a consemnat si prima infrangere din aceasta primavara pentru Rapid Suceava. Trupa pregatita de Ioan Radu a pierdut, astazi, cu scorul de 0-2, in fieful gruparii ACS Bacau, intr-un joc desfasurat pe stadionul Letea si care a contat pentru etapa a 17-a din cadrul Ligii a III-a.

Intrata pe teren cu gandul de a-si lua revansa dupa esecul din meciul tur, gruparea bacauana a cucerit reduta oaspetilor inca din minutul 15, cand Pricop a deschis scorul dupa un asediu prelungit la poarta aparata de Catalin Pascal. Formatia antrenata de Ciprian Panait si-a dublat avantaj peste alte trei minute, cand Dragan a sutat in forta, goalkeeperul sucevean a respins pana la Petrea, iar mijlocasul gazdelor a marcat pentru 2-0 cu o executie la coltul lung. Inghesuiti in propria jumatate de teren de sarjele ofensive ale bacaunilor, “ceferistii” au scos capul de la cutie abia spre finalul primei reprize, cand Tudor Zaremba a reluat anemic, in bratele portarului Satco, o centrare venita din banda dreapta. Pana la pauza, “alb-visinii” au mai beneficiat de o lovitura libera din prejma careului advers, executata dupa manualele de rugby de mijlocasul Alexandru Ghiviziu, care a tras in plopii din spatele buturilor bacauane.

Repriza secunda a debutat cu o ocazie in contul rapidistilor, Breniuc ratand de putin tinta dupa un corner executat de acelasi Zaremba. Desfasurata intr-o adevarata mocirla, partida a devenit si mai incracenata odata cu minutul 60, cand zmeul “alb-visiniilor” de etapa trecuta, atacantul Stefan Liutec, a cersit in zadar un penalty, la un presupus fault comis de Adascalitei. Peste alte zece minute, delegatiile celor doua echipe au fost la un pas de o incaierare generala, dupa un schimb dur de replici intre antrenorii Ioan Radu si Ciprian Panait, conflictul fiind stins de interventia centralului Radu Danielenco.

Ultimul sfert de ora a consemnat un joc anost, cu numeroase avertismente in ambele tabere, bacauanii fiind lasati de altfel in 10 jucatori de camp, dupa ce Gafita a fost trimis in tribune pentru cumulul de cartonase galbene. Chiar si in acest contextul unui om in plus de pe teren, rapidistii nu au miscat in fata celei mai bune aparari din serie pana la fluierul final, pierzand in cele din urma cu un scor sec de 0-2.

ACS Bacau: Satco – Banu, Matei, Adascalitei, Dobarceanu – Pintea, Bamba, Petrea, Gafita – Pricop, Dragan. Antrenor: Ciprian Panait. Au mai intrat: Geaman, Dediu.

Rapid Suceava: Pascal – Spatar, Breniuc, Hrimiuc, Plamada – Vaida, Ghiviziu – Golofca, Zaremba, Pascanut – Liutec. Antrenor: Ioan Radu. Au mai intrat: C. Ciurla si Barbir.

Rezultatele etapei a 17-a:
ACS Bacau – Rapid Suceava 2-0
Politehnica Galati – CSM Pascani 2-0
CS Panciu – FCM Bacau 1-2
FCM Onesti – Otelul II Galati 2-1
Cetatea Targu Neamt – Aerostar Bacau 1-1
Luceafarul Mihai Eminescu – CSM Focsani (astazi)
Ceahlaul II Piatra Neamt si Petrotub Roman vor sta.

14. Luceafarul Mihai Eminescu 14 0 3 11 8-36 3

Picata pe locul 11 in clasament, formatia suceveana va primi, in runda urmatoare, vizita “lanternei rosii”, Luceafarul Mihai Eminescu, intr-un meci programat vinerea viitoare, de la orele 15.00, pe Areni.