Academica – Rapid: 2-0

Promovarea este doar o gluma de amagit suporterii pe Areni. Am inteles, domnule primar, nu ne mai facem iluzii! Rapid Suceava s-a indepartat din nou la 7 puncte de primul loc, dupa ce a pierdut miercuri, fara drept de apel, scor 0-2, pe terenul celor de la Academica Arges, intr-un meci al etapei a XX-a din cadrul sezonului regulat al Ligii a II-a.

Click AICI pentru a vedea cele doua goluri ale meciului!

Intalnirea dintre ocupantele ultimelor doua trepte ale podiumului seriei intai a fost un derby doar pe hartie.

Pe gazonul din Trivale, formatia suceveana a avut o prestatie jalnica in prima repriza, cea de-a doua infrangere a “ceferistilor” in actuala editie din campionat fiind anuntata inca din minutul 2, cand Olariu a sutat la o palma de poarta.

Deschiderea scorului a venit in mod logic, in minutul 7, cand Venter s-a descotorosit de Apostol in banda dreapta, a centrat pe linia de sase metri, iar sarbul Deletic, lasat nemarcat, a inscris cu toata opozitia portarului Rohetki. Argesenii au repetat faza patru minute mai tarziu, doar ca de aceasta data la finalizare s-a aflat Chitu, care a reluat mingea pe langa tinta. Cu o posesie net superioara, gazdele au avut o noua sansa de a-si dubla avantajul de pe tabela de marcaj in minutul 27, dar apararea suceveana a blocat in extremis o minge sutata de catre Popovici.

Rapid a oprit treptat iuresul pitestean, dar a suferit enorm in avanposturi, unde Negru a fost mana moarta, atacantul sucevean sutand defectuos in minutul 34, la singura ocazie clara pe care “ceferistii” si-au creat-o pe parcursul primei reprize.

Rapidistii au inceput ceva mai curajos partea secunda a intalnirii, avand sansa egalarii in minutul 51, cand Buziuc a tras peste poarta din interiorul careului dupa o pasa in adancime trimisa de Ferariu. Sapte minute mai tarziu, Marinkovic a fost deposedat la zece metri de poarta, iar din cornerul rezultat Soare a trimis cu capul peste transverala. Pe contre, s-a facut insa 2-0 pe stadionul “Nicolae Dobrin” din Trivale in minutul 65, cand Olariu a scapat pe partea stanga, a centrat pe jos la sapte metri pentru Kone, iar atacantul ivorian a inscris cu un sut la coltul lung.

Intrat pe teren dupa pauza, Dedu a irosit apoi o sansa imensa pentru Academica dupa ce, scapat singur cu Rohetki, a sutat complet aiurea. In ultimul sfert de ora, “ceferistii” au presat mai mult, dar Buziuc a ratat incredibil din doi metri, iar mai apoi portarul Lungu a respins cu un plonjon spectaculos un sut de efect expediat de Marinkovic. Pe final de joc, sucevenii erau sa-si marcheze si doua autogoluri. Nou-intratul Sfrijan a deviat mai intai in bara propriei porti o minge centrata din corner, iar mai apoi Balan a fost la cativa centimetri sa-l invinga pe Rohetki.

Academica – Rapid s-a terminat 2-0, iar de meciul din Trivale isi pot aminti doar tinerii Eduard Savoaia si Narcis Alexandru, amandoi debutand astazi in Liga a II-a.

Academica Arges: C. Lungu – Venter, Fl. Popa, Vitelaru, Sg. Popovici (’69 Buia) – S. Stancu, Olariu, Ispir, Deletic (’62 Dedu) – S. Chitu, H. Kone (’80 Patulea).

Rapid Suceava: Rohetki – Balan, Ferariu, Soare, Apostol – Onciu, Sumanariu (’55 Golofca) – Marinkovic, Savoaia, Buziuc – Negru (’46 Sfrijan, ’90 N. Alexandru).

Tudoreanu a dat vina pentru infrangere pe cele sase absente din cadrul lotului, pe seama lipsei de pragmatism a elevilor sai, reclamand totodata fault in atac la faza primului gol. “Am primit gol foarte repede, la o faza in care consider ca a fost fault in atac inainte de acea centrare. Am avut si noi cateva situatii de a marca, dar adversarii nostri au fost mai pragmatici. Acolo s-a facut diferenta. Au contat mult si acele absente pe care le-am avut. Daca veneam cu echipa completa, cred ca altfel era jocul. Pacat, mergem mai departe. E abia al doilea joc pe care il pierdem in acest sezon”, a declarat antrenorul Rapidului.

Click AICI pentru a vedea declaratia antrenorului gazdelor, Ciprian Urican!

Farul Constanta – Sageata Navodari 3-0

Un simplu arbitru in lupta pentru promovare, Rapid va primi in runda urmatoare vizita liderului FC Voluntari, intr-un meci programat sambata, pe stadionul Areni.