A două remiză. CSU Suceava – CSM Vaslui: 27-27

CSU Suceava a scos un punct in etapa a VI-a a Ligii Nationale la handbal masculin, dupa ce a remizat, miercuri, in fata celor de la CSM Vaslui, scor 27-27 (14-12), intr-un meci disputat la Sfantu Gheorghe.

Trupa antrenata de Adrian Chirut si Iulian Andrei a condus pe tabela pe toata durata primei reprize, profitand si de numeroasele ratari avute de vasluieni, care s-au lovit de forma de zile mari prinsa de portarul Stefan Grigoras. Alin Campan, cel mai bun marcator din tabara suceveana, i-a desprins pe universitari la 4-1, in minutul 8, Pavel Loic a marit apoi diferenta la 10-6, in minutul 19, pentru ca pauza sa consemneze un avantaj de doua goluri in favoarea handbalistilor de la CSU, scor 14-12.

Gruparea vasluiana a egalat insa imediat dupa pauza, la scorul de 15-15, iar pe fondul reusitelor ex-universitarului Florin Acatrinei, autor a 11 goluri in meciul de azi, s-a desprins pana in minutul 48 la 25-20. Dar meciul nu era inca decis, trupa lui Adrian Chirut reusind sa revina nesperat pe tabela in ultimele zece minute de joc, cand Stefan Grigoras a aparat inclusiv o aruncare de la 7 metri, iar mai apoi ucraineanul Kobzii a marcat golul egalizator de 27-27 cu trei secunde inainte de fluierul final.

A fost un meci extraordinar, palpitant, care era frumos de văzut cu suporteri, știam echipa din Vaslui, cu joc frumos, în viteză, același lucru îl încercăm și noi, să menținem ceea ce se știa despre Suceava, adică jocul în viteză. Pe acest fond de joc, am făcut foarte multe greșeli în repriza a doua. Îmi pare rău că nu scăpăm de greșeli, ratări multe și greșeli neforțate, acolo s-a făcut diferența. Am avut un altfel de final de joc față de celelate meciuri, am remontat și am reușit să egalăm, ceea ce e un lucru bun. Trebuie să creștem, avem o echipă o nouă, mai bine de 50% din jucători sunt noi, iar asta se vede. Jucăm din ce în ce mai bine, dar trebuie să și câștigăm puncte„, a declarat antrenorul Adrian Chirut pentru siteul www.handbalmania.ro.

CSU Suceava: Grigoras (1 gol), Makaria – Campan (6 goluri), Nalbantoglu (4), Loic (4), Sadovyi (3), Kobzii (3), Balazs (3), Olariu (2), Furak (1), Tofanel, Mihalcea, Fodorean, Oancea, Manjic si Dascalu.

CSU Suceava mai are programate trei meciuri în cadrul celui de-al doilea turneu al Ligii Nationale.

Echipa antrenata de Adrian Chirut si Iulian Andrei ar trebui sa mai înfrunte in aceasta saptamana formatiile HC Buzau, CSM Bacau si CSM Botosani. Cel mai probabil însa, ultimele doua meciuri vor fi câstigate de suceveni la “masa verde”, cu scorul de 10-0, pentru ca CSM Bacau si CSM Botosani au câte 15 jucatori infectati cu coronavirus si nu s-au prezentat pana acum la turneul de la Sfântu Gheorghe.