CS Baloteşti – Rapid CFR Suceava: 2-3

Fotbalul sucevean a ajuns intr-un final de istorie, dupa ce atat Rapid CFR Suceava, cat si Bucovina Pojorata au retrogradat in Liga a III-a la sfarsitul sezonului 2015/2016. Agonia celor doua echipe sucevene a luat sfarsit sambata, odata cu ultima etapa din play-out. Cu un buget mai consistent ca niciodata, dar ajuns prea tarziu in conturile clubului pentru a mai putea face transferuri, ramasa cu un lot de jucatori de o valoare indoielnica si cu o conducere diletanta, gruparea de pe stadionul Areni s-a intors in anonimat dupa patru sezoane petrecute la nivelul esalonului doi al fotbalului romanesc.

Rapidul a incheiat campionat pe primul loc de sub linia rosie, chiar daca s-a impus in ultima etapa din play-out-ul Ligii a II-a, cu scorul de 3-2, pe terenul celor de la CS Balotesti. Negru a deschis scorul pentru “ceferisti” in minutul 32, dupa ce lobat pe portarul Iordan in urma unei recentrari cu capul a lui I. Plamada. Oaspetii a stat insa in avantaj doar trei minute, ilfovenii egaland situatia dintr-un penalty comis de Tautianu si transformat de Antoche. Trupa condusa de Daniel Balan a revenit in avantaj in primul minut de dupa pauza. Sucevenii au beneficiat de un corner, Sfrijan a trimis in bara, mingea a sarit la Mateiciuc, care si-a trecut in cont prima reusita in liga secunda cu o executie de la 11 metri. Rapidistii s-au vazut insa egalati din nou in minutul 74, cand C. Dedu a avut o incursiune pe partea dreapta, a pasat in mijlocul careului pentru I. Sandu, iar capitanul gazdelor l-a invins pe Hantascu pentru a doua oara. Rapidul a plecat totusi cu toate cele trei puncte din Ilfov, I. Plamada (foto) marcand golul victoriei in minutul 86, cu o executie pe sub portar.

CS Balotesti: Iordan – Stelitano, Flamânzeanu, Marciuc, Antoche, P. Ionita, I. Sandu, Mirescu, Gojnea, Dedu, A. Patrascu. Antrenor: Cornel Nica.

Rapid Suceava: Hantascu – Mateiciuc, Velescu, Tautianu – Alecsandru, Sfrijan, Danila, Aeroaiei, Semeghin – I. Plamada, M. Negru. Antrenor: Daniel Balan. Au mai intrat: Balan si I. Mihai.

Intrat pe teren la meciul de sambata din postura de rezerva, Daniel Balan si-a felicitat colegii pentru victoria obtinuta, precizand ca Rapidul a pierdut lupta pentru salvarea de la retrogradare in jocurile cu Bucovina Pojorata (2-3) si Gloria Buzau (1-1). “Baietii au jucat foarte bine. Chiar le-am spus la final ca nu meritam sa retrogradam. Din pacate, punctul pierdut la Pojorata si cele doua puncte pierdute acasa cu Buzaul ne-au costat”, a declarat Balan.

Ìncepand din sezonul viitor, Liga a II-a se va comasa intr-o singura seria formata din 22 de echipe. Chiar daca in acest moment sunt in Liga a III-a, rapidistii spera sa continue in esalonul doi in baza unei posibile invitatii pe care Federatia Romana de Fotbal ar putea-o face cluburilor care au retrogradat “la mustata” la finalul ultimului sezon.