Suceava – Rapid: 2-2

Rapid CFR a primit astazi vizita celor de la Rapid Bucureşti, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XII-a din cadrul sezonului regulat a ligii secunde. Peste 3.000 de spectatori au ţinut să fie prezenţi la acest meci, iar temerarii care au înfruntat vremea capricioasă de afară au avut ce vedea: patru goluri, numeroase faze de poartă şi o galerie a giuleştenilor care a cântat neîncetat printre rafalele de ploaie.

Oaspeţii au intrat mai bine în joc şi şi-au trecut prima ocazie la poarta lui Pascal în minutul 4, când Velescu, titularizat forţat în centrul defensivei sucevene, a scos un gol ca şi făcut a lui Vali Negru. Cu o atitudine complet schimbată în bine în comparaţie cu ultima apariţie în faţa propriilor suporteri, “ceferiştii” au replicat prompt, dar Ionesi a ratat întâlnirea cu mingea la o centrare în gura porţii trimisă de Mircea Negru. De partea cealaltă, trupa antrenată de Viorel Moldovan şi-a încercat apoi tirul de la distanţă, dar trasorul a lui Ciolacu a ocolit ţinta, după care Pascal a respins cu piciorul un şut de la 20 de metri expediat de Selagea. Pe fondul unui joc cu garda jos, golul a picat pe Areni în minutul 26, când Cerlincă a scăpat pe partea dreaptă, a fost faultat (foto) în careu de N. Vasile, iar centralul orădean Marius Omuţ a dictat fără ezitare penalty şi galben pentru fundaşul giuleştean.

Daniel Bălan a luat balonul în braţe, l-a aşezat pe punctul cu var de la 11 metri şi a înscris din a doua încercare cu un şut sub transversală, după ce portarul Drăghia a respins mingea în faţă în primă fază. Era 1-0. Cu un avantaj de un gol pe tabela de marcaj şi fără o replică imediată din partea adversarului, echipa suceveană părea să aibă o misiune şi mai uşoară în obţinerea victoriei odată cu minutul 43, când bucureştenii au rămas cu un jucător mai puţin pe teren, după ce Tânc a văzut direct cartonaşul roşu pentru o gheată în plină figură aplicată lui Mircea Negru.

Giuleştenii nu s-au lăsat însă demoralizaţi nici de golul primit, nici de inferioritatea numerică de pe gazon. Viorel Moldovan a mutat la pauză, şi-a refăcut linia de stoperi prin introducerea lui Iacob şi iar pe faza ofensivă, Al. Ioniţă a restabilit egalitatea în minutul 49, cu un şut plasat la colţul lung. Mai mult, peste 12 minute, stupoare pe Areni. Oaspeţii au trecut la conducere pe tabelă, în urma unei faze în care croatul Lukanovic, proaspat introdus oe teren, a şutat din marginea careului, defensiva sucevenilor a deviat nefericit mingea până la Selagea, care a dus scorul la 1-2 cu un şut la colţul scurt. Bucuria bucureştenilor n-a durat însă mult, în condiţiile în care gazdele au egalat situaţia în minutul 64, când Ionesi a reluat imparabil în plasă o centrare perfectă trimisă de Daniel Bălan. Impulsionaţi de public şi cu un om în plus, “ceferiştii” au căutat cu insistenţă golul victoriei în ultima jumătate a reprizei secunde, dar Drăghia a fost la post şi s-a opus cu succes la loviturile libere executate de Căinari şi Bălan. Spectatorii suceveni aveau însă să-şi pună cu adevărat mâinile în cap în minutul 77, când nou-intratul Golofca a centrat de pe partea stângă, dar Ionesi, singur în faţa porţii, a preferat un stop în locul unui şut din prima, iar mingea s-a scurt agonizant pe lângă bară. În jumătatea adversă, oaspeţii au solicitat în zadar penalty arbitrului la o cădere în careu a lui Vali Negru, iar pe contre sucevenii şi-au trecut în cont ultima ocazie de a păstra toate cele trei puncte acasă în minutul 85, când acelaşi Golofca a alunecat în momentul şutului.

S-a terminat 2-2, după un meci în care trupa antrenată de Marin Barbu şi Bogdan Tudoreanu a demonstrat că, atunci când işi propune, poate obţine puncte cu orice adversar din Liga a II-a. De partea cealaltă, giuleştenii bifează al treilea joc consecutiv fără victorie în campionat, dar pleacă cu un punct important de la Suceava, ţinând cont că au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.

Rapid Suceava: Pascal – D. Bălan, Fl. Plămadă, Velescu, Semeghin –Cerlincă, Sumanariu, Căinari, Stănescu (’65 Golofca) – Ionesi (’90 I. Plămadă), M. Negru. Antrenori: Bogdan Tudoreanu şi Marin Barbu.

Rapid Bucureşti: Drăghia – Al. Coman, Tânc, D. Lung, N. Vasile – Martin (’88 Stoica), Selagea, V. Negru, Doman (’46 Iacob) – Ciolacu (’57 Lukanovic), Al. Ioniţă II. Antrenor: Viorel Moldovan.